- Cele projektu
- MAPY
- Zadania projektu
- Partnerzy
- Promocja i informacja
- Materiały informacyjne
- Aktywności
- Strona dostępu do danych
- Kontakt
XXXVI Wszechnica Biebrzańska:
Czerwone Bagno - relikt torfowisk wysokich?
Zobacz plakat
GIS i Bazy danych
Pracownicy Parku wspólnie z poszczególnymi zespołami badawczymi opracują w pierwszym etapie szczegółowy zakres badań, który będzie przekazany do zespołu informatyków, którzy wykonają aplikacje do wprowadzania danych w terenie. Równolegle będą prowadzane prace związane z przygotowaniem map bazowych dla wszystkich zespołów. Prace te będą polegały na zebraniu danych od wszystkich zespołów, a w szczególność z Systemu Wspomagania Decyzji (SWD) BPN.
Platformą analiz przestrzennych (Geographic Information System - GIS), będzie programy firmy ESRI o nazwie ArcGIS Desktop i ArcPAD, który jest w pełni kompatybilny z funkcjonującym w BPN SWD. Oprogramowanie ArcPAD w połączeniu z PocketPC i odbiornikiem GPS będzie wykorzystane do zbierania danych w terenie oraz ewentualnego odszukiwania miejsc badań historycznych. Dzienne prace terenowe będą eksportowane do zbiorczej bazy danych wyposażonej w specjalne interfejsy kontroli, przeszukiwania oraz analizy danych. Zbiorcza baza danych każdego zespołu, będzie wykonana w ogólnie dostępnym programie MS Access, który jest w pełni kompatybilność z SWD BPN. Wykorzystanie nowoczesnych technologii zbierania i gromadzenia danych podniesie jakość tych danych, przez wyeliminowanie szeregu błędów, jakie powstają w wyniku przepisywania danych z notatek terenowych.
W następnym etapie, zebrane przez poszczególne zespoły dane, zasilą, w wyniku importu, SWD BPN, co powinno znacznie podnieść jego funkcjonalność w podejmowaniu decyzji. Ponadto przygotowane interfejsy zbierania danych terenowych zostaną przekazane pracownikom Parku – tak by mogli kontynuować monitoring nawet po zakończeniu projektu.
W czasie trwania projektu zespół będzie odpowiedzialny za wykonanie oraz aktualizację strony internetowej upowszechniającej wyniki prac projektu. W ramach wykonania tej strony przewiduje się wykonanie Internetowego Systemu Udostępniania surowych danych, którego podstawą będzie Metabaza. Zadaniem tego systemu będzie możliwość wyszukiwania, przeglądania lub udostępniania danych pomiarowych zgromadzonych w projekcie. System ten, będzie zainstalowany na serwerze BPN, co umożliwi jego sprawną aktualizację nawet po zakończeniu projektu.
W czasie trwania projektu 10 pracowników Parku zostanie przeszkolony w obsłudze wszystkich narzędzi informatycznych, tak by móc wspierać zespoły badawcze oraz po zakończeniu projektu sprawnie wykorzystywać te narzędzia w codziennej pracy.