- Cele projektu
- MAPY
- Zadania projektu
- Partnerzy
- Promocja i informacja
- Materiały informacyjne
- Aktywności
- Strona dostępu do danych
- Kontakt
XXXVI Wszechnica Biebrzańska:
Czerwone Bagno - relikt torfowisk wysokich?
Zobacz plakat
Badania ssaków
Określenie liczebności i struktury przestrzennej populacji wilków
Będą prowadzone tropienia zimowe w celu określenia liczebności wilków oraz ustalenia częstości zabijania ofiar. W ciągu całego roku będzie prowadzona rejestracja wszystkich obserwacji i śladów wilków, a przede wszystkim szczątków zabitych przez wilki ssaków kopytnych.
Dodatkowo, zostaną rozdane formularze obserwacyjne pracownikom terenowym parku narodowego i sąsiednich nadleśnictw. Dane na tych formularzach będą odbierane raz na kwartał. Prowadzona będzie również inwentaryzacja miejsc rozrodu, a także ocena liczebności watah wilczych metodą stymulacji głosowej. Skład pokarmu wilka i ocena preferencji w stosunku do poszczególnych gatunków ssaków kopytnych zostaną określone na podstawie analizy odchodów (zbieranych przy okazji wszystkich prac terenowych) oraz analiz resztek ofiar znajdowanych w terenie.
Określanie struktury zespołu oraz liczebności i preferencji środowiskowych ssaków kopytnych
Ogólne informacje o liczebności ssaków kopytnych będą uzyskiwane w ramach współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, który corocznie przeprowadza inwentaryzację tych zwierząt.
Dodatkowo, będą liczone zgrupowania odchodów poszczególnych gatunków kopytnych na specjalnie wyznakowanych transektach. Pozwoli to na ocenę i śledzenie zmian struktury gatunkowej zespołu kopytnych, a także na określenie preferencji środowiskowych przez poszczególne gatunki.
W ciągu całego roku notowane będą wszystkie przypadkowe obserwacje ssaków kopytnych.