- Cele projektu
- MAPY
- Zadania projektu
- Partnerzy
- Promocja i informacja
- Materiały informacyjne
- Aktywności
- Strona dostępu do danych
- Kontakt
XXXVI Wszechnica Biebrzańska:
Czerwone Bagno - relikt torfowisk wysokich?
Zobacz plakat
Meteorologia i gazy cieplarniane
Rozpoznanie (opis i analiza) gleb
W miejscach wybranych do pomiarów wymiany gazowej zostaną określone właściwości gleb. W kolejnych horyzontach poczynając od powierzchni aż do strefy nasyconej zostaną pobrane prób w celu wykonania fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych analiz laboratoryjnych. Na ich podstawie zostaną opisane kolejne właściwości. Badania glebowe obejmą między innymi określenie: stopnia dekompozycji, zawartości części włóknistych, właściwości kurczenia się gleb torfowych, charakterystyk przepływu i retencji wody, stosunku C/N, zawartości substancji biogennych oraz potencjału redoks.
Położenie zwierciadła i jakość wód gruntowych (realizowane wspólnie z zadaniem Hydrologia i hydrogeologia
Położenie zwierciadła wód gruntowych będzie monitorowane w każdym z punktów pomiaru wymiany gazowej. Próby jakościowe wody będą pobierane z określonych głębokości zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem oraz bezpośrednio po wystąpieniu istotnych zdarzeń mających wpływ na jakość wód gruntowych (zmian pogodowych). Dla pobranych prób będą określane parametry chemiczne takie jakie: pH, potencjał redoks, koncentracje jonów i związków chemicznych.
Analizy próbek glebowych (chemiczne i fizyczne) oraz próbek wody będą wykonywane w laboratorium koordynatora projektu. W zależności od rezultatów monitoringu wymiany gazowej, określenie odpowiednich charakterystyk mikrobiologicznych (takich jak: produkcja metanu, utlenianie metanu, denitryfikacja oraz redukcja siarczanów lub żelaza i manganu) wybranych prób gleb torfowych zostanie wykonane w Norwegii.
Pomiary i analizy gazowe
Wielkość emisji CH4, CO2 i N2O będzie mierzona przy pomocy zamkniętych komór statycznych (Sitaula et al.,1992; Klove et al., 2004). Aluminiowe kołnierze są wsuwane w torf, a następnie, przed pobraniem każdej próby, komora jest wsuwana w wypełnione wodą rowki tak, aby zapewnić całkowitą szczelność. Gaz będzie pobierany przy pomocy podskórnej strzykawki, a następnie wstrzykiwany do szczelnych naczyń pomiarowych. W celu obniżenia kosztów analiz próbki mogą być łączone w celu oszacowania średnich przepływów w określonych odcinkach czasu (np. nowe naczynie pomiarowe jest wykorzystywane tylko po zasadniczej zmianie warunków meteorologicznych).
W okresie od wystąpienia wiosennych roztopów do wystąpienia jesiennych przymrozków, częstotliwość pomiarów gazu będzie określona w odniesieniu od poziomów parametrów kontrolnych. Próbkowanie musi być prowadzone w czasie okresów o szczególnym znaczeniu takich jak: 1) długotrwałe, nawalne opady występujące podczas sezonu wegetacyjnego, 2) okres wiosennych roztopów śniegu, 3) okres bez opadów bądź z ich niewielką ilością. Próbki będą łączone w zależności od żądanego poziomu rozdzielczości. W okresie zimowym, jeśli będzie występowała pokrywa śnieżna, metoda gradientu śnieżnego (Alm et al., 1999) może zostać zastosowana. W każdym z wybranych punktów, próby gazu powinny być pobrane w 3-5 powtórzeniach. Pomiary i analizy gazowe będą wykonywane przez pracowników BPN, odpowiednio przeszkolonych w tym celu.
Interpretacja rezultatów i raportowanie
Raportowanie wyników zadania dotyczącego wymiany gazowej będzie przebiegało zgodnie z harmonogramem projektu. Emisja metanu z obszarów mokradłowych jest związana przede wszystkim z wytwarzaniem metanu przez bakterie metanofilne. Produkcja metanu zależna jest w pierwszym rzędzie od podłoża, podczas gdy stopień utleniania zależy od dostępności tlenu. W sumie, utlenianie metanu może być równie istotne jak produkcja metanu w wyniku jego uwalniania z obszarów mokradłowych. Bilans tych dwóch procesów w każdym z punktów określony przez położenie zwierciadła wody, temperaturę, pH, strukturę roślinności (ilość i jakość materiału organicznego), aktywność fotosyntetyczną oraz interakcje pomiędzy tymi parametrami kontrolującymi. Jednakże, na wielkość przepływów metanu może również wypływać proces denitryfikacji, oraz redukcja siarczanów lub żelaza i manganu. Interpretacja wyników pomiarów wymiany gazowej może być dokonana tylko przy wzięciu pod uwagę wyników realizacji innych zadań w projekcie (badania hydrologiczne i hydrogeologiczne, oraz badania siedliskowe, glebowe i roślinne) i będzie dokonana we współpracy z pozostałymi grupami badawczymi w projekcie.