- Cele projektu
- MAPY
- Zadania projektu
- Partnerzy
- Promocja i informacja
- Materiały informacyjne
- Aktywności
- Strona dostępu do danych
- Kontakt
XXXVI Wszechnica Biebrzańska:
Czerwone Bagno - relikt torfowisk wysokich?
Zobacz plakat
Siedliska oraz gleby hydrogeniczne
Rozpoznanie stratygrafii złoża torfowego
Rozpoznanie zostanie wykonane w oparciu o systematycznie rozplanowaną sieć wierceń, z których będą pobierane próbki torfu do analiz. W punktach wierceń zostaną ustalone rzędne terenu na drodze niwelacji. Analizy obejmą makroskopowe i mikroskopowe rozpoznanie typów i rodzajów torfu, jego stopnia rozkładu, pochodzenia szczątków roślinnych, datowanie poziomów genetycznych złoża metodą C14 oraz rozpoznanie palinologiczne. Pozwolą one na ustalenie sukcesji szaty roślinnej torfowiska i terenów otaczających, dynamiki zmian roślinności, a dzięki temu – rodzaju i zakresu zmian stosunków wodnych w fazach klimatycznych holocenu. Wyniki badań będą wykorzystane do wykonania mapy stratygrafii torfów w standardzie GIS oraz przekrojów stratygraficznych złoża. Materiały te pozwolą na zinterpretowanie rodzajów zasilania hydrologicznego torfowiska. Prace kameralne obejmą wykonanie tabel, zestawiających wyniki rozpoznań paleobotanicznych.
Rozpoznanie gleb
Rozpoznanie gleb wykonane zostanie w punktach wierceń stratygraficznych oraz w miejscach wskazanych przez zespół botaników – tam gdzie występują charakterystyczne zbiorowiska roślinne. Zostaną ustalone typy i podtypy gleb oraz zarejestrowane chwilowe stany zwierciadła wody. Szczególna uwaga będzie poświęcona górnym poziomom diagnostycznym w profilach glebowych, w celu stwierdzenia ewentualnych zmian w procesie akumulacji torfu. Ma to istotne odniesienia do zmian warunków wodnych w dolinie Biebrzy w okresie przekształcania jej środowiska przez człowieka. W toku prac kameralnych zostanie wykonana mapa glebowa w standardzie GIS oraz zestawienia wyników rozpoznania profilów glebowych.
Ustalenie zależności między warunkami glebowymi a roślinnością
Z poziomów diagnostycznych profilów glebowych zostaną pobrane próbki do badań laboratoryjnych. Badania te obejmą m.in. właściwości fizyczno-wodne utworów w profilach glebowych i będą ukierunkowane na określenie ich właściwości retencyjno-podsiąkowych, a więc zdolność do zaopatrywania w wodę roślinności. Analizy chemiczne zostaną przeprowadzone w zakresie pozwalającym ustalić zasobność gleb w składniki pokarmowe istotne dla roślin (biogeny). Badania obejmą również odczyn gleb, potencjał redoks i przewodnictwo elektrolityczne. Wyniki analiz pozwolą ustalić wymagania glebowo-wodne roślinności, ze szczególnym uwzględnieniem optimów i wartości granicznych dla zbiorowisk referencyjnych. Możliwe będzie również ustalenie ewentualnych przyczyn destabilizacji zbiorowisk roślinnych na skutek czynników antropogenicznych lub klimatycznych. Wyniki rozpoznania pozwolą na ustalenie strategii ochrony – tak Czerwonego Bagna, jak i innych torfowisk bałtyckich o różnym stanie przeobrażenia przez człowieka.